Дія для юросіб, Е-гривня та цифровізація сервісів для військових: глава Мінцифри про плани на 2023 рік

Дія для юросіб, Е-гривня та цифровізація сервісів для військових: глава Мінцифри про плани на 2023 рік

Як Україна перемагатиме технологіями, нашу перевагу на кіберфронті, нові цифрові сервіси, Дію для юридичних осіб, діджиталізацію для військових, застосунок для держслужбовців та запуск Е-гривні — розповів міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Процес переповідає найважливіше з інтерв’ю очільника Мінцифри для РБК-Україна. 

 

Головні технології, які допомагають ЗСУ у війні з рф

  • Starlink, без якого було б складно будувати мережеву війну. 
  • БПЛА — очі Збройних сил і можливість вражати об’єкти ворога та його живу силу.
  • Система ситуативної обізнаності, наприклад, Delta. Вона дозволяє в режимі реального часу наносити шари інформації на мапу для того, щоб приймати ефективні управлінські рішення.

 

Технологічний рівень рф: чи має агресор перевагу

Зараз в цілому сказати, що у нас є перевага або в рф, некоректно, вважає Федоров.

Росіяни також використовують БПЛА та власні системи ситуативної обізнаності, але Starlink дають кращі можливості бути швидшими. У плані зв’язку на полі бою Україна має перевагу. 

Проте деякі підрозділи рф, зокрема, ПВК “Вагнера” із раціями та БПЛА завдяки синхронним діям можуть бути досить ефективними навіть без Starlink. 

І рф має перевагу у дронах. Тоді як Україні треба більше «мавіків», більше «матріксів», дронів всіх категорій. Але в першу чергу тих, які дозволяють нам «бачити» до 50 кілометрів. 

рф ефективно навчається боротись із українськими дронами бо має більше ресурсів для РЕБ та нових продуктів і БПЛА, але і ми не пасемо задніх. 

 

Армія дронів: що нового

За 8 місяців «Армія дронів» законтрактувала 1765 БПЛА на 3,4 млрд гривень. Паралельно навчають пілотів дронів — більше 3500 військових пройшли таке навчання.

 

Про Starlink та Ілона Маска

Україна не має проблем із роботою терміналів Starlink. Ведуться переговори про нові партії Старлінків. Декілька місяців тому були зміни від SpaceX у функціонуванні geofencing, але зараз все працює.

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“Ілон Маск є одним з найбільших приватних донорів для України. За нашими оцінками, вклад компанії SpaceX – це більше, ніж 100 мільйонів доларів”

 

Кібервійна з рф

В Україні з’являться кілька кіберцентрів для захисту від атак агресора. 

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“Ми зараз у напрямку побудови інфраструктури кіберзахисту робимо наступний важливий крок. Будуть певні інвестиції і будуватиметься кілька кіберцентрів.”

 

На кіберфронті у війні з росією перевага на нашому боці, заявив Федоров. Міністр нагадав, що у нас не було жодного сенситивного витоку інформації. Тоді як у росіян витекло багато баз даних, код Яндекса, а також російський RuTube, який не працював на День перемоги і десь після цього тиждень не міг «прокинутися».

У російських хакерів не вийшло швидко покласти наші інформаційні системи. 

 

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“Мова йде про знаходження російських хакерів в певних інформаційних системах. Це були, скажімо так, несенситивні інформаційні системи, але зрозуміла їхня стратегія. Після цього вони почали наносити шкоду, яку могли, коли вже зрозуміли, що вони там є і їх ідентифікували. Після цього була низка подій, ми зробили моніторинг всіх систем”

 ІТ-армія робить великий внесок  в напрямку контратак і отримання сенситивної інформації з території рф. В ІТ-армії є дуже багато експертиз, людей, команд, компаній, десятки тисяч людей, які проводять DDOS-атаки. Є координація, від простих DDOS-атак до багатовекторних атак, соціальної інженерії та багато інших інструментів і механізмів, щоб контратакувати.

 

Нові послуги у Дії 

У 2023 році Мінцифри закінчить відцифровувати всі найпопулярніші сервіси в Україні. Якщо взяти 120-130 найпопулярніших послуг — то в цьому році вони будуть відцифровані.

«Дія» працюватиме для юридичних юсіб

Юридичні особи зможуть авторизуватися в «Дії» і система зрозуміє, що ви підприємець, керівник або засновник компанії. Можна буде делегувати електронний підпис іншим особам, бухгалтерам або іншим членам команди. Будуть нові функції для юридичних осіб.

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“Коли ви вже, наприклад, заснували ТОВ, у вас є наймані співробітники і ви зможете делегувати, що цей співробітник може підписувати документи. Це можна буде зробити за кілька кліків в «Дії». І використовувати цифровий підпис в «Дії», щоб підписувати документи як директор компанії. Я впевнений, це відкриє неосяжні можливості для бізнесу”

 

Цифровізація сервісів для військових

Наразі допрацьовується цифрове посвідчення ветерана і можливість отримувати сервіси для ветеранів. 

Також Мінцифри долучилось до трансформації ВЛК, через які проходять ветерани, які отримали поранення на полі бою, і де зараз сильна бюрократія. Планується запустити медичні електронні системи в госпіталях. Результат очікується протягом півроку. 

Електронного військового квитка у Дії поки не буде.

Повістки через Дію також не будуть відправляти. 

Щодо інших сервісів для військових, наприклад, виплат, послуг, пільг, то обговорення періодично ведеться, але у роботі поки нічого немає. 

 

Мобільний застосунок для держслужбовців

Мінцифри працює над запуском продукту,  який дозволить через мобільний застосунок держслужбовцям отримувати більше послуг всередині уряду. Цей проект поки не в пріоритеті, бо є актуальніші послуги для громадян.

Запуск перших е-послуг для чиновників очікується наприкінці весни. 

“Держслужбовці відчують, що таке справді цифровізація і трансформація”, — каже Федоров. 

Який функціонал:

  • Можна буде подивитися організаційну структуру свого відомства, запропонувати і написати там всередині людині.
  • Передбачать можливість ініціювати покращення, запропонувати ідею керівництву, щоб спростити якийсь процес.
  • Можна буде також оцінити роботу якогось члена команди, зібрати команду, щоб реалізувати власний проект
  • В кілька кліків можна буде повідомити, що ти захворів, отримати електронний лікарняний або піти у відпустку.

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“Це Google Workspace всередині твого мобільного застосунку і робота з електронними документами. Тобто це нова культура роботи держслужбовців. Тому що не всі керівники можуть бачити, що відбувається на поверх нижче, що відбувається в командах і яку бюрократію можна прибрати. Це цифровізація всередині уряду, тому що ми віримо, що уряд повинен бути схожий на технологічну компанію. Він має розвиватися швидко, тому що завдання уряду – вирішувати проблеми людей”

 

IT-сектор під час війни

Зараз в Україні з’явився закон умовно про економічне бронювання, коли ти можеш бронювати організації, які впливають на економіку. 

Бо зброя зараз купується завдяки податкам, а міжнародна фінансова допомога йде на те, щоб підтримувати соціалку, Пенсійний фонд та функції держави.  

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“IT – це єдина галузь, яка зросла за 2022 рік, і зросла на непоганий відсоток. За даними НБУ, у 2022 році експорт ІТ-послуг із України зріс на 5,8% в порівнянні з 2021 роком — до 7,35 млрд доларів. І багато людей стали світчерами, перейшли і почали працювати в IT. Потрібно підтримувати компанії, які мають доходи з-за кордону в тому числі, щоб це були валютні доходи України. Вона потребує підтримки і потребує в першу чергу в бронюванні тих компаній, які є критичними для економіки”

 

Українці за кордоном та вітчизняні сервіси

Мінцифри  з МЗС і Мін’юстом працює над тим, щоб послуги, які пов’язані з консульствами і нотаріальними довіреностями для українців за кордоном, були оцифровані і спрощені. 

Будуть впроваджуватись елементи електронного нотаріату для наших співвітчизників за кордоном. 

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“Наша логіка в тому, що не потрібно ускладнювати і робити комунікацію українців за кордоном з державними органами частішою, щоб був тісний зв’язок. Треба навпаки створювати класний сервіс для українців за кордоном, щоб вони бачили, що держава розвивається і хоче, щоб ці люди повернулися”

У Варшаві працює центр «Дія.Бізнес», де навчають , як зареєструвати бізнес, вести справу онлайн, в Україні.  

У 2023 році Мінцифри також сфокусується на розвитку проектів у сфері цифрової освіти. Планують запровадити певні проекти в освітню галузь і моніторинг якості освіти.

 

Україна обганяє країни ЄС у взаємодії з державою

Україна випереджає багато країн ЄС у зручності взаємодії громадянина та держави.

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“Ми не те, що більш просунуті, ми точно більш зручні з точки зору взаємодії з державою.Те, що ми зробили в напрямку цифрової трансформації – це не тільки те, що ви бачите в застосунку або на порталі «Дія». Це також «вбиті» зайві послуги завдяки тому, що ми налаштували обмін інформацією між реєстрами. Бігати повинні дані, а не люди. В нашій системі «Трембіта» з 2020 року відбулося вже понад 2 млрд транзакцій. По-суті, ці дані, які обмінялися у «Трембіті», замінили 2 млрд фізичних візитів до чиновників”, — наголосив Федоров. 

 

Дія в інших країнах?

Дією цікавляться за кордоном, а  USAID надасть 650 тисяч доларів кожній країні, яка захоче вивчити український досвід. 

Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України:

“США будуть допомагати розвивати «Дію» в інших країнах. Вони настільки вірять в «Дію», що готові платити іншим країнам, щоб вони швидше переймали цей досвід”

 

 Е-гривня: чи буде запуск у 2023 році

Проект CBDC НБУ е-гривня розвивається. Федорову уже представили електронну гривню на  базі продукту Stellar. 

Федоров написав лист до Нацбанку про те, що треба пришвидшити процес розвитку електронної гривні. За законодавством, в 2024 році НБУ вже має запустити пілоти, але Мінцифри хоче запустити вже в цьому році, а не відкладати на наступний. Тому йде комунікація з Нацбанком і бізнесом.