Как сотрудничают украинские фактчекеры и Facebook?

Как сотрудничают украинские фактчекеры и Facebook?

«Процесс» публикует текст информационной кампании «По той бік новин» о том, как Facebook сотрудничает с украинскими фактчекерами

Ви нас часто запитуєте, чому пости з однією і тією ж інформацією у фейсбуці отримують помітку «неправда» або «маніпуляція», а інші — ні. А ще — чому фактчекери видаляють пости. Спойлер: ні, не видаляють.

Але про все по порядку.

По той бік новин не перевіряє пости для Facebook. З Потойбіччя ми не тільки спростовуємо фейки і показуємо, як працюють маніпуляції, але й (на ваші прохання) роз’яснюємо простою мовою складні теми, реагуємо на суспільні виклики, популяризуємо критичне мислення та наукові підходи, а ще — любимо посміятися і потролити:)

Facebook в Україні співпрацює з двома командами — Stopfake i @VoxCheck, які перевіряють інформацію і маркують її відповідним чином: «неправда», «маніпуляція» і т.п.

Ми поспілкувалися з фактчекеркою та координаторкою партнерства StopFake із Facebook Оленою Чурановою і запитали її, як відбувається маркування постів у соціальній мережі та як перевіряють інформацію фактчекери.

Как сотрудничают украинские фактчекеры и Facebook?

Отож:

по-перше, фактчекери не видаляють пости. Взагалі. Навіть, якщо ці пости брехливі або маніпулятивні. Вони не мають такої опції та рівня доступу. Якщо чиїсь пости зникають, то, ймовірніше за все, їх блокує сама соціальна мережа через порушення правил спільноти або/та скарги користувачів. Так само, команди фактчекерів не можуть нікого забанити.

по-друге, фактчекери виключно перевіряють інформацію та маркують відповідним чином. Під постом, який містить неправду або маніпуляції, обов’язково є лінк на статтю зі спростуванням та поясненнями. Тому переходьте і читайте. Фактчекери публікують спростування на своїх сайтах у відповідних рубриках. У будь-якому разі, спочатку перевірка інформації і відповідне роз’яснення, а тоді маркування у фб. По-іншому, бути не може.

Як же все відбувається?

Команди акредитованих фейсбуком фактчекерів мають доступ до спеціальної системи, куди автоматично потрапляють потенційні фейки. Часто, це матеріали, на які скаржаться користувачі. Окрім того, фактчекери самостійно моніторять інформаційний простір. Сумнівну інформацію вони перевіряють, пишуть матеріал-пояснення. Тоді додають через спеціальну адмінку лінк на перевірений матеріал і лінки на фейкові пости. Таким чином, уже фейсбук маркує тексти як неправду чи маніпуляцію, але з поміткою «Перевірено незалежними фактчекерами».

Тобто, якщо є кілька постів, які різні користувачі закинули в різні групи від свого імені або з фейкового аккаунта і ці пости ґрунтуються на одній і ті й же інформації, то фейсбук маркуватиме тільки ті тексти, лінки на які фактчекери внесли в систему вручну. Ми з вами розуміємо, що всі фейкові пости відслідкувати нереально. Олена Чуранова радить залишати відгуки на пости із неправдивою інформацією, таким чином ви допомагаєте робити фейсбук чистішим.

Як поскаржитися на пост?

Натискайте на три крапочки біля поста, який містить, на вашу думку, неправдиву інформацію. Тоді обирайте «Неправдиві новини». За бажанням, можете залишити коментар.

А загалом, якщо бачите сумнівну інформацію, не діліться і не лайкайте її, а краще перевіряйте або надсилайте нам та іншим фактчекерам на перевірку.

Материал опубликован на языке оригинала

Content Protection by DMCA.com