Об очередных фейках про побочные реакции от вакцинации

Об очередных фейках про побочные реакции от вакцинации

«Процес» публікує пост ініціативи «По той бік новин» про фейки, що розповідають про побічні реакції від вакцин

Інформація про підозру на побічну реакцію від лікарських засобів або вакцин не доводить небезпеку певних ліків або діючої речовини. Для висновків потрібна наукова оцінка всіх даних.
Don’t Make Stupid People Famous — не робіть йолопів відомими. Золоті слова, до яких ми намагаємося прислухатися. Але нерідко таких людей уже давно «прославили», вони охоче цим користуються, доносячи фейки до народних мас. Нам не лишається нічого іншого, як їх спростовувати.
Йдеться про відомого фейкороба Сергія Гулу. Його авдиторія налічує понад 350 тисяч підписників та 81+ млн переглядів відео. Кістяк каналу (+220 тисяч) сформувався в лютому-травні 2020 року. Тоді він спеціалізувався на антиковідній тематиці http://bit.ly/2O5uQKl
Авдиторія каналу — це переважно антивакцинатори, щонайменше половина з них — прихильники партії ОПЗЖ https://bit.ly/37X3P2Q Facebook системно блокує дописи Гули, проте YouTube-канал продовжує функціонувати.
Цього разу Гула бреше про те, що «лише за короткий період уже відомо про сто тисяч побічних дій після вакцинації від ковіду». Таким чином вони (хто ці «вони» він не уточнює) намагаються знищити людство. Докази, мовляв, містяться у відповідній базі Всесвітньої організації охорони здоров’я.
І він дійсно дає посилання на веб-додаток VigiAccess, де кожен охочий «може знайти інформацію про зареєстровані випадки несприятливих явищ, пов’язаних із понад 150000 лікарських засобів і вакцин». Але, схоже, сам він його не читав.
Ось цей додаток http://bit.ly/2O6jx4C Його справді розробила ВООЗ. Погляньмо, що ж там написано: «Ця база даних є лише сховищем звітів про безпеку і не повинна розглядатися як системний реєстр підозр на побічні реакції на лікарські засоби та вакцини, які мали місце або можуть відбутися».
На звіт про безпеку конкретного лікарського засобу може впливати безліч різних факторів. Інформація про кількість пацієнтів, які зазнали впливу певного препарату, не надається, а тому неможливо розрахувати частоту будь-якої «побічки».
Тлумачення зареєстрованих побічних реакцій може ввести в оману. Інформацію в цих звітах не можна трактувати як таку, що доводить, буцімто той чи інший лікарський засіб або діюча речовина спричиняє побічні реакції або небезпечна у використанні.
«Будь-який вагомий висновок щодо переваг та ризиків конкретного лікарського засобу (або вакцини) завжди вимагає детальної та наукової оцінки всіх наявних даних. Баланс між користю та ризиком певного лікарського засобу також різниться в окремих пацієнтів», — застерігають розробники VigiAccess.
Гула також згадує Систему звітування про несприятливі події, які сталися після щеплення (VAERS). Нещодавно ми про неї розказували http://bit.ly/2NImKro