Відео, що імітує репортаж BBC про «неминучу ядерну атаку» — це вигадка. Його змонтувала ще в 2016 році одна із компаній, аби побачити, як їхні клієнти реагують на сценарії катастроф, повідомляє «По той бік новин».
На тлі російської загрози фейкороби знову потягнулися за давно спростованими фейками. Обплітаючи їх новини деталями, вони подають їх як щось нове і загрозливе.
Йдеться про відео, на якому «репортер» BBC (а насправді актор) розповідає про триваючу «українсько-російську кризу» та попереджає про «наближення ядерної війни». Але це неправда
Ось про що брешуть: відео супроводжується написом «BBC Breaking News». «Репортер» загрозливим голосом попереджає про «неминучий ядерний напад» і демонструє кадри, на яких російський спостережний літак нібито обстрілює військово-повітряні сили НАТО. В екстреному випуску новин радять усім залишатися вдома через початок термоядерної війни, яка знищила німецьке місто Майнц та частину Франкфурта.
Ще раз нагадуємо, що це вигадка.
Раніше фейковий репортаж спростували фактчекери AFP https://bit.ly/32OGQHX, Snopes https://bit.ly/34sbOpx, USA Today https://bit.ly/3J09NQJ, Reuters https://reut.rs/3rfLeJp
Цей ролик поширюють з різних сторінок у соцмережах, деякі з них згодом видаляють, деякі маркують як фейкові, але замість них з’являються нові. Нарощування російських військ на кордоні України дало цьому фейку нове життя.
Насправді це відео до BBC не має жодного відношення. Його створили ще в 2016 році, як імітацію вигаданої кризи. У соцмережах поширюють лише короткий фрагмент. Оригінал ролика триває 55 хвилин.
Компанія, яка вперше його опублікувала в YouTube, чітко заявила, що це — вигадка. Згодом навіть видалила ролик. Проте у соцмережах його й далі поширювали — вже без роз’яснення про вигадку. Це і призвело до того, що багато глядачів були налякані і ошукані.
BBC спростувало цю інформацію ще в 2018 році: «ВВС не повідомляла про кінець світу» https://bbc.in/3gfqMlA Журналісти вказують на кілька ключових ознак, які видають підробку. Зокрема, попри використання бренду BBC, шрифт, стиль та схема студії дуже різняться.
«Ведучий» вигаданого сюжету новин — це актор, відомий під іменем Марк Райс. У коментарі BBC він підтвердив, що «просто грав роль».
«Його (ролик) створила компанія, що називається Benchmarking Assessment Group, як психометричний тест для її клієнтів, аби побачити, як вони реагують на сценарії катастроф», — пояснив він.
Зберігайте спокій і мисліть критично. Читайте новини тільки з достовірних джерел. Соцмережам слід довіряти чи не в останню чергу.