Фінтех у 2023 році: перспективи для інвестицій та головні тренди ринку

2022 рік став роком розквіту для фінтеху у Європі. Близько 22% європейських єдинорогів у фінансовому секторі та фінтех-компаній залучили загалом $22,2 млрд. Це зробило фінтех найкраще фінансованим сектором торік. Однак зростання процентних ставок та висока інфляція дещо змінили кон’юнктуру ринку.

Наприкінці 2022 року усі стали свідками реструктуризацій та масових звільнень у сфері технологій, які не обійшли і фінтех (зокрема і швидкозростаючі стартапи, такі як Klarna, Uncapped, Freetrade і Zego).  Інвестори на фоні очікування рецесії залишаються обережними щодо того, куди вони спрямовують капітал, тому залучення коштів, ймовірно, буде надзвичайно складним у 2023 році.

Попри негативні тенденції, потенціал та можливості для зростання фінтеху цьогоріч усе ж існують. Експерти очікують корекції ринку по мірі того як модель “зростання будь-якою ціною”, яка була актуальною для тех-ринку останні 20 років, відходитиме на другий план. Стійкі компанії із переконливими пропозиціями та бізнес-моделями процвітатимуть, а інвестори готові будуть вкладати капітал у ці бізнеси. Дослідження Finch Capital показало, що європейські фінтех-інвестори мають найвищий рівень незадіяного капіталу у розмірі 28 мільярдів доларів.

 

Які ж тенденції слід чекати від fintech-ринку у 2023 році?

 

Консолідація і об’єднання 

Аналітики кажуть, що сьогодні фінтех-ринок є переповненим. А більшість фінтех-компаній зазнають збитків у конкуренції за тих самих клієнтів. Натомість поточна макроекономічна обстановка та умови залучення коштів лише ускладнюють діяльність. Тому у 2023 році прогнозують більшу консолідацію у фінтеху із зростанням активності у сфері злиття та поглинання.

Засновниця Bloom Money Ніна Моханті прогнозує, що напрямок fintech, де ми побачимо консолідацію — це вбудовані фінанси та банкінг як сервіс (BaaS). Експерт вважає великою вірогідність того, що ці продукти будуть придбані більш зрілими фінтехами або банками, що використовують їх технології. А стартапи, які залишаться на ринку, мають швидко вдосконалити свій онбординг та клієнтську підтримку, щоб краще допомогти своїм клієнтам у зростанні.

Банки і фінтех уже тривалий час співпрацюють заради взаємної вигоди,  тому у 2023 році це партнерство може тільки розширитись, вважає засновниця Women of Fintech Джемма Янг. 

Консолідація також розкриє потенціал наступного покоління фінансових технологій, оскільки ліквідність для акціонерів буде розблокована, а таланти у куплених компаніях, ймовірно, шукатимуть нові можливості.

 

Персоналізація та фінансове здоров’я

У 2023 році прогнозується велике зростання фінтех-продуктів, які допомогають споживачам покращити свій фінансовий добробут. 

Засновник і генеральний директор TechPassport Лейла Уайт: 

«Споживачі будуть очікувати від своїх банків більшого, наприклад управління рахунками, уникнення заборгованостей і захист від крадіжки особистих даних”

Окрім того, що споживачі, як правило, бажають отримати додаткові послуги від постачальників фінансових послуг, велика увага буде приділена тим фінтехам, які зосереджуються на певних подібностях і демографічних сегментах аудиторії. При чому, ці фінтех-компанії не прагнуть стати банками, а радше допомагати споживачам в управлінні фінансам.

Приклади таких продуктів у Європі: фінансовий менеджмент для мусульман за допомогою Kestrl, продукти, які зосереджені на допомозі жінкам подолати гендерний розрив у фінансовій освіті, як-от Your Juno та Alpher, а також фінтехи, які обслуговують спільноти діаспори, такі як Bloom Money.

За останнє десятиліття з’явилось багато фінтехів, які конкурують з традиційними банками завдяки більш дружньому клієнтському досвіду — Revolut, Monzo, N26 тощо. Ці компанії зробили революцію у забезпеченні універсальної фінансової інклюзії, полегшивши споживачам доступ до банківського рахунку та фінансових послуг.

Однак у спільнот та сегментів клієнтів, які традиційно залишаються поза увагою та недообслуговуються є попит на продукти, які створені саме для їх фінансових потреб. 

Адже особисті фінансові проблеми і потреби не є універсальними для всіх. Різні верстви населення мають різний спосіб життя і, отже, відмінні фінансові потреби. Вони також можуть робити різний фінансовий вибір, виходячи зі своїх особистих уподобань та інтересів.

Ніна з Bloom Money:

«Демографічні групи будуть об’єднані своїми цінностями та способом життя, що робить їх цікавою групою для обслуговування як з точки зору продукту, так і з комерційної точки зору. Сила спільнот обов’язково диктуватиме конкретні життєві події, навколо яких можна будувати продукти та послуги, тоді як розповсюдження безпосередньо в існуючих ком’юніті призведе до більш здорової економіки”

 

B2B фінтех зростатиме

Загалом інвестори продовжують оптимізувати стартапи B2B і виявляють більшу обережність, інвестуючи в стартапи B2C, оскільки споживачі скорочують дискреційні витрати та мають менший наявний дохід. У 2022 році інвестиції в B2B фінтех в Європі досягли 18,5 мільярдів доларів, що перевищує 7,5 мільярдів доларів, інвестованих у B2C у 2022 році.

З точки зору інвестора в фінтех, Акаш Баджва з Earlybird припускає, що з B2B фінтехами «бізнес-моделі є більш привабливими в умовах рецесії/спаду», особливо в таких сферах, як SaaS, включаючи програмне забезпечення робочого процесу для малих і середніх підприємств (наприклад, бухгалтерський облік, автоматизація AR/AP, прогнозування грошових потоків) і підприємств (казначейство, платіжні операції, звірка). Тому платіжні компанії продовжуватимуть процвітати, наголосив експерт.

 

Web3

Незважаючи на найгіршу криптозиму та обвал FTX, Terra та Celsius у 2022 році, цьогоріч буде продовжуватися зростання стартапів, які запровадять технології блокчейн. Очікується, що до 2027 року до 10% світового ВВП може зберігатися в транзакціях з підтримкою блокчейну. 

Джульєтт Суліман, фінтех-інвестор у Portage, вважає, що «технології, що поєднують Web2 і Web3 для управління капіталом, залишаться привабливими і у 2023 році».  Вона зазначила, що нещодавні події в криптосфері привернули увагу до потреби у більш професійній, ефективній і надійній екосистемі. Її компанія Portage зокрема прагне співпрацювати з проектами, які створюють більш безпечні, сумісну та ефективну інфраструктурау для індустрії цифрових активів.

Гравці ринку фінансових технологій сходяться на тому, що слід очікувати повільного відновлення сегменту web3, який буде доповнено подальшим контролем і посиленням регулювання в цьому просторі.

Ніна з Bloom Money вважає, що це буде можливістю до перезавантаження сфери і якщо робота, спрямована на встановлення довіри до сегменту буде виконана належним чином і стабільно, це може дійсно стати ренесансом для DeFi.

 

Content Protection by DMCA.com