О том, как в учебники могут попасть «опасные» ссылки

О том, как в учебники могут попасть «опасные» ссылки

«Процесс» публикует историю со страницы «По той бік новин» о том, как в учебник попала порноссылка

Як посилання на порносайт потрапило у підручники з української мови для 10-го класу?

Припиніть зраду, ніхто з авторів не давав лінк на порносайт у підручник. І це не помилка в одній літері, як зазначають деякі журналісти.

Обережно, тут буде лінк на дорослий контент.

Все почалося з ось такого відео у тік-ток користувача toxacheep: https://bit.ly/3f0fMIT

Користувач показує, що у підручнику з української мови для 10-го класу автора Олександра Авраменка є лінк, який веде на порносайт. Отож, що трапилося? Розказуємо та показуємо, як перевіряти інформацію.

Перше. Треба зрозуміти, чи дійсно відео не фейкове, чи дійсно є такий підручник, чи дійсно є посилання у підручнику. Ми перевірили (дяка десятикласникам, які відгукнулися на наше прохання). Підручник є, лінк у ньому також. На жаль, на сайті МОН цей підручник завантажити не вдається — видає помилку 404 https://bit.ly/3yodxqv.

Друге. Лінк, який зазначений у підручнику, дійсно веде на порносайт. Але як таке могло статися? Олександр Авраменко — відомий популяризатор української мови, тисячі випускників готуються до ЗНО за його підручниками. Дивно, щоб він допустив таку помилку.

Що ж могло трапитися?

Доменне ім’я, вказане у підручнику, з 2008 по 2019 рік належало місцевому виданню про м. Новомиргород Це легко перевірити, якщо зайти на сервіс waybackmachine, який дозволяє переглянути, що ж було на цьому сайті на конкретну дату https://bit.ly/3fxlJfl

Порноконтент на ресурсі почали публікувати у другій половині 2020 року. До цього там були новини про місто, потім якийсь час була тишина. Ймовірніше за все, хтось просто забув або вирішив не продовжувати права на доменне ім’я. Цим і скористалися хитрі користувачі, які викупили домен і почали публікувати дорослий контент.

Зараз є сайт зі схожою назвою https://novomyrgorod.com — це виданя Новомиргородські вісті. Окремо, є сайт Новомиргородської міської ради http://rada-novomirgorod.gov.ua
Підручник з української мови вийшов друком у 2018 році, ще одне видання — у 2020 році.

Ця ситуація нагадала нам історію із судовою тяганиною Гугла щодо домена google.ua. Його свого часу використовувала українська фірма «ГОУ ОГЛЕ» і перенаправляла відвідувачів на сайт знайомств «Кохаймось».

У більшості випадків Google використовує домени верхнього рівня — такі як google.kz або google.de. Проте при заході на google.ua відвідувачі потрапляли не на головну сторінку пошукової системи, а на сайт знайомств. Річ у тому, що google.ua був делегований українській фірмі «ГОУ ОГЛЕ». Торгові марки могли бути зареєстровані у різних класах. Наприклад, ТМ Google і Go Ogle, були зареєстровані в Україні відповідно по класах 9 (наукові прилади, комп’ютери, касові і рахункові машини) та 45 (соціальні, охоронні послуги, шлюбні агенцii).
Проте, враховуючи загальну світову популярність компанії ТМ Google, сформовану задовго до 2006 року, суд врешті-решт вирішив доменну суперечку на користь пошукової системи.